Konkurs „Budowa Roku” odbywa się już od 23 lat. Organizowany jest przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Inicjatywa ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych inwestycji zrealizowanych w danym roku w Polsce.
Zgłoszone obiekty poddawane są trzyetapowej ocenie przez Sąd Konkursowy, który uwzględnia takie kryteria, jak funkcjonalność obiektu, jakość robót, zastosowanie nowoczesnych materiałów i rozwiązań techniczno-technologicznych, organizacja procesu budowlanego, wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu oraz spełnienie wymagań BHP.
Wśród 22 inwestycji, które zostały uhonorowane nagrodą I stopnia w tegorocznej edycji konkursu znalazło się oddane do użytku w grudniu zeszłego roku Centrum Przesiadkowe w Gliwicach – jedna z największych tego typu inwestycji na południu Polski, łącząca transport kolejowy z komunikacją miejską (zlokalizowano tam 32 przystanki obsługiwane przez 44 linie), autobusami regionalnymi i międzynarodowymi.
Budowa
Centrum Przesiadkowego trwała 27 miesięcy i pochłonęła ok. 200
mln zł (z czego ok. 129,5 mln zł stanowiła pozyskane przez Gliwice
unijne dofinansowanie). Wykonawcami inwestycji było
konsorcjum firm Mostostal Zabrze GPBP i PRUiM Gliwice
Przedsięwzięcie obejmowało m.in. budowę obiektów dworca autobusowego wraz tunelem, inwestycje drogowe, przebudowę torów kolejowych i tunelu pod nimi, a także montaż instalacji fotowoltaicznej na zadaszeniu Centrum. Obiekt dostosowano do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami ( za jakość zastosowanych rozwiązań oraz dostosowanie do potrzeb wszystkich użytkowników Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich uhonorowało nagrodą Lider Dostępności 2023)
Gliwickie Centrum nie jest jedynym obiektem z naszego regionu, który nagrodzono w tegorocznej edycji konkursu „Budowa Roku”. Wśród laureatów nagrody I stopnia znalazło się też rozbudowa, przebudowa, remont oraz zmiana sposobu użytkowania Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Z kolei nagrodą III stopnia wyróżniono osiedle Przyjazny Zakątek, zrealizowane dla Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego na Giszowcu (w tym przypadku zwrócono uwagę na formę architektoniczną budynków, które ściśle nawiązują do historycznych zabudowań giszowickiego „osiedla ogrodu”).