Chcą zamknąć kopalnie w Knurowie. Ostrzega knurowska „Solidarność”

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym pracodawcą w naszym mieście. Zamknięcie dwóch kopalń należących do największego producenta węgla koksowego z Jastrzębia-Zdroju miałoby katastrofalne skutki dla gospodarki w naszym mieście, bowiem KWK „Knurów-Szczygłowice” zasila znaczną część gminnego budżetu.

Rafał Grzegorz
AF49 E515 A8 A8 4 A47 8 CED EC40 CF68 C9 C1

Dzisiaj, czyli 30 września 2021 roku Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” działający przy Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” poinformował o sprawie, która wzbudza wiele kontrowersji wśród lokalnej społeczności. Zdaniem związkowców - ekolobbyści wzięli na celownik m.in knurowską kopalnie należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

O co chodzi?

Z informacji, które przedstawiło Greenpeace wynika, że co najmniej dziewięć polskich zakładów górniczych działa nielegalnie. Działacze uzasadniają to faktem, iż śląskie kopalnie otrzymały zezwolenie na wydobycie węgla, bez wymaganej prawem, oceny oddziaływania na lokalne środowisko. Zezwolenia zostały wydane przez ministrów.

Międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska uważa, że większość koncesji na wydobycie węgla została przedłużona w bezprawny sposób nawet o 20-25 lat.

Według informacji organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska, czyli greenpeace większość przedłużonych koncesji została pierwotnie wydana w latach 90., kiedy ocena oddziaływania kopalń na środowisko nie była jeszcze wymagana. Bezprawne przedłużenie koncesji miało miejsce pomiędzy 2018 a 2021 rokiem, na podstawie wprowadzonej w 2018 roku, niezgodnej z prawej unijnym, specustawy. Dzięki niej jednokrotnie przedłużono, aż 16 zezwoleń na wydobycie bez konieczności dostarczania ocen oddziaływania na środowisko.

Taka ocena według Greenpeace uwzględnia także stanowiska osób i samorządów bezpośrednio dotkniętych działalnością kopalni. Spółkom górniczym pozwolono na pominięcie procedury oceny oddziaływania na środowisko, której częścią są konsultacje społeczne.

Greanpeace przygotowało petycje o zatrzymanie wydobycia

Międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska Przygotowała specjalną petycję, która została zaadresowana do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki. Postulatem petycji jest natychmiastowe zatrzymanie wydobycia węgla w śląskich kopalniach, które zdaniem greanpeace działają nielegalnie. Kolejnym punktem wyżej wspomnianej petycji jest zobowiązanie spółek górniczych do rzetelnej oceny wpływu zakładów górniczych na ludzi i lokalne środowisko.