W ubiegły czwartek, czyli 28 października 2021 roku odbyła się sesja Rady Powiatu Gliwickiego. Tuż przed zakończeniem obrad, głos zabrał przewodniczący Andrzej Kurek, który poruszył temat naruszenia art. 25 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym przez jednego z powiatowych samorządowców.
O co chodzi? Komisja Rewizyjna twierdzi, że radny dopuścił się naruszenia przepisu art. 25b ust. 3
Kilka miesięcy temu, a dokładnie 12 maja 2021 roku do Rady Powiatu Gliwickiego wpłynęło pismo dotyczące naruszenia art. 25 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym przez jednego z radnych Powiatu Gliwickiego. Przewodniczący RPG, Andrzej Kurek w odpowiedzi na otrzymane pismo zwrócił się do radców prawnych z prośbą o ustalenie, czy małżonka jednego z powiatowych samorządowców może zasiadać w radzie nadzorczej spółki prawa handlowego, gdzie Powiat Gliwicki posiada udziały.
– W związku z przeprowadzonym przez Komisję Rewizyjną postępowaniu wyjaśniającym ws. naruszenia przez Radnego Powiatu Gliwickiego art. 25 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym, w oparciu o zgromadzone w tej sprawie dokumenty oraz opinie prawne, komisja wypracowała następujące stanowisko: Przepis art. 25 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym jest poświęcony ograniczeniom w różnorakiej aktywności gospodarczej radnych oraz ich małżonków [...] w sytuacji, gdy taka aktywność miałaby związek z powiatem lub jego mieniem. [...] Ograniczenia określone w tym przepisie sprowadzają się do uznania, że wyżej wymienione osoby nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych, ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem powiatowych osób prawnych lub przedsiębiorców w których uczestniczą takie osoby. [...] Oznacza to, że jeśli wybór małżonki radnego na członka rady nadzorczej nastąpił po uzyskaniu mandatu radnego to wybór ten lub powołanie są z mocy prawa nieważne. Komisja stoi na stanowisku, że radny dopuścił się naruszenia przepisu art. 25b ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym - wygłosił przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Rady Powiatu Gliwickiego, Tomasz Kowol.
Co mówią przepisy?
Art. 25b. ust. 3 ustawy o prawie powiatowym mówi, że: radni i ich małżonkowie oraz małżonkowie członków zarządu powiatu, sekretarzy powiatu, skarbników powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz osób zarządzających i członków organów zarządzających powiatowymi osobami prawnymi nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem powiatowych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby. Wybór lub powołanie tych osób na te funkcje są z mocy prawa nieważne