Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej na Politechnice

Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej odbędzie się Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej. To okazja dla studentów i przyszłych kandydatów do zapoznania się z kierunkiem kształcenia Energetyka Jądrowa, który powraca na uczelnię po latach nieobecności.

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej

Reaktywacja tego kierunku jest reakcją na potrzebę stopniowej zamiany konwencjonalnych źródeł energetycznych na źródła bezemisyjne, zgodnie z rynkowym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych absolwentów. W trakcie wydarzenia, przedstawiciele firm i instytucji o znaczeniu i potencjale rynkowym opowiedzą o konieczności budowy silnych kadr dla inwestycji jądrowych w Polsce. Eksperckie głosy zabrzmią zarówno w prezentacjach podmiotów, jak i podczas panelu dyskusyjnego.

Wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele globalnych marek, takich jak EDF i GE Hitachi, będących potentatami w obszarze inwestycji jądrowych. Obecność także ekspertów Orlen Synthos Green Energy, planujących wdrożenie nowoczesnych modułowych reaktorów jądrowych, świadczy o rosnącym znaczeniu tego obszaru w Polsce. Tematyka obejmie również rolę organów nadzoru jądrowego, wyzwania związane z budową kompetentnych kadr oraz specyfikę pracy w obszarze unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych.

Wydarzenie zorganizowane będzie w Auli 100B Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki w Gliwicach, przy ul. Konarskiego 20.

Program wydarzenia:

  • 10:00 Otwarcie wydarzenia przez Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz przywitanie gości.
  • 10:10 Prezentacja kształcenia na kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej, poprowadzona przez Małgorzatę Hanuszkiewicz-Drapałę, Koordynatorkę tego kierunku.
  • 10:25 Wykład na temat wartości europejskiej oferty jądrowej dla polskiej transformacji energetycznej, prezentowany przez Thierry Deschaux, Dyrektora Generalnego EDF SA w Polsce.
  • 10:40 Rola Energopomiaru w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce - wykład Dariusza Dekarza, Dyrektora ds. kluczowych klientów w Energopomiar Sp. z o.o.
  • 10:55 Potencjał i wyzwania dla EPK S.A. związane z transformacją energetyczną ukierunkowaną na Energetykę Jądrową - prezentacja Olgierda Sikory, Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora ds. marketingu i rozwoju rynku w Energoprojekt-Katowice SA.
  • 11:10 Moja randka z Atomem to nie „randka w ciemno” czyli dlaczego należy i warto studiować energetykę jądrową - wykład Wacława Gudowskiego, Doradcy w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.
  • 11:25 Status projektu i proces wdrażania w Polsce małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300, przedstawiony przez Dagmarę Peret, Prezesa GE Hitachi Nuclear Energy.
  • 11:40 Rola PAA w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej oraz rozwój kadr na potrzeby licencjonowania elektrowni jądrowych, prezentacja Marcina Dąbrowskiego, Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego w Państwowej Agencji Atomistyki.
  • 11:55 Potrzeby kadrowe ZUOP w kontekście wdrożenia energetyki jądrowej i budowy nowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych, prezentacja Anety Korczyc, Dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
  • 12:10 Czas na dyskusje przy kawie i herbacie.
  • 13:00 Panel dyskusyjny – Energetyka jądrowa – studenckie wyzwania i perspektywy, z udziałem panelistów: Marcina Dąbrowskiego (PAA), Dariusza Dekarza (Energopomiar), Thierry Deschaux (EDF), Krzysztofa Gorzkowskiego (Dyrektora komunikacji w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.), Anety Korczyc (ZUOP), Dagmary Peret (GEH), Olgierda Sikory (EPK). Dyskusję moderować będzie Łukasz Bartela z Politechniki Śląskiej.
  • 14:45 Zakończenie Wydarzenia.