Reaktywacja tego kierunku jest reakcją na potrzebę stopniowej zamiany konwencjonalnych źródeł energetycznych na źródła bezemisyjne, zgodnie z rynkowym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych absolwentów. W trakcie wydarzenia, przedstawiciele firm i instytucji o znaczeniu i potencjale rynkowym opowiedzą o konieczności budowy silnych kadr dla inwestycji jądrowych w Polsce. Eksperckie głosy zabrzmią zarówno w prezentacjach podmiotów, jak i podczas panelu dyskusyjnego.
Wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele globalnych marek, takich jak EDF i GE Hitachi, będących potentatami w obszarze inwestycji jądrowych. Obecność także ekspertów Orlen Synthos Green Energy, planujących wdrożenie nowoczesnych modułowych reaktorów jądrowych, świadczy o rosnącym znaczeniu tego obszaru w Polsce. Tematyka obejmie również rolę organów nadzoru jądrowego, wyzwania związane z budową kompetentnych kadr oraz specyfikę pracy w obszarze unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych.
Wydarzenie zorganizowane będzie w Auli 100B Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki w Gliwicach, przy ul. Konarskiego 20.
Program wydarzenia:
- 10:00 Otwarcie wydarzenia przez Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz przywitanie gości.
- 10:10 Prezentacja kształcenia na kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej, poprowadzona przez Małgorzatę Hanuszkiewicz-Drapałę, Koordynatorkę tego kierunku.
- 10:25 Wykład na temat wartości europejskiej oferty jądrowej dla polskiej transformacji energetycznej, prezentowany przez Thierry Deschaux, Dyrektora Generalnego EDF SA w Polsce.
- 10:40 Rola Energopomiaru w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce - wykład Dariusza Dekarza, Dyrektora ds. kluczowych klientów w Energopomiar Sp. z o.o.
- 10:55 Potencjał i wyzwania dla EPK S.A. związane z transformacją energetyczną ukierunkowaną na Energetykę Jądrową - prezentacja Olgierda Sikory, Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora ds. marketingu i rozwoju rynku w Energoprojekt-Katowice SA.
- 11:10 Moja randka z Atomem to nie „randka w ciemno” czyli dlaczego należy i warto studiować energetykę jądrową - wykład Wacława Gudowskiego, Doradcy w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.
- 11:25 Status projektu i proces wdrażania w Polsce małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300, przedstawiony przez Dagmarę Peret, Prezesa GE Hitachi Nuclear Energy.
- 11:40 Rola PAA w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej oraz rozwój kadr na potrzeby licencjonowania elektrowni jądrowych, prezentacja Marcina Dąbrowskiego, Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego w Państwowej Agencji Atomistyki.
- 11:55 Potrzeby kadrowe ZUOP w kontekście wdrożenia energetyki jądrowej i budowy nowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych, prezentacja Anety Korczyc, Dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
- 12:10 Czas na dyskusje przy kawie i herbacie.
- 13:00 Panel dyskusyjny – Energetyka jądrowa – studenckie wyzwania i perspektywy, z udziałem panelistów: Marcina Dąbrowskiego (PAA), Dariusza Dekarza (Energopomiar), Thierry Deschaux (EDF), Krzysztofa Gorzkowskiego (Dyrektora komunikacji w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.), Anety Korczyc (ZUOP), Dagmary Peret (GEH), Olgierda Sikory (EPK). Dyskusję moderować będzie Łukasz Bartela z Politechniki Śląskiej.
- 14:45 Zakończenie Wydarzenia.