Pamiętacie jakie były Gliwice w latach 90.? Nic specjalnego. Ot, przemysłowe miasto na Śląsku, którego krajobraz był zdominowany przez kominy pobliskiej huty. To był czas dynamicznej, ale też bardzo bolesnej transformacji przemysłowej. Na zdjęciach, które znaleźliśmy w archiwach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej można zobaczyć znane miejsca, które dziś wyglądają już inaczej. Jest kopalnia Sośnica, jest stary gliwicki dworzec główny, a także pobliskie Nieborowice z czynną jeszcze koleją wąskotorową.
Autorem tych unikalnych zdjęć jest Hans-Peter Bärtschi, szwajcarski architekt, pisarz i fotograf. Przyjechał na Śląsk na początku lat 90. i zrobił kilkanaście zdjęć w Gliwicach i okolicach. Interesował się historią przemysłu i industrializacją.
Trafił bardzo dobrze, bo uwiecznił miasto jeszcze przed erą rządów prezydenta Zygmunta Frankiewicza, gdy Gliwice były jednym z najbiedniejszych miast konurbacji górnośląskiej, a głównym ośrodkiem przemysłu była zlokalizowana w centrum miasta Huta Gliwice, po której dziś została jedynie wieża wodna. Początek lat 90. był dla Gliwic czasem trudnej transformacji, która jednak zakończyła się finansowym sukcesem miasta. Punktem przełomowym było stworzenie po 1996 roku rozległych podstref Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To właśnie tu powstał szereg zakładów przemysłowych z Opel Manufacturing Poland na czele.
Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia Gliwic z początku lat 90.