W piątek, czyli 22 października 2021 roku pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbył się protest z udziałem dwóch tysięcy polskich pracowników, którzy protestowali w sprawie kontrowersyjnych decyzji sędziów TSUE dotyczących tymczasowego zamknięcia kompleksu Turów w Bogatyni.
Demonstracja "Solidarności" w Luksemburgu
Do Luksemburga, a nie do Brukseli zjechali dlatego, że właśnie tu znajduje się siedziba TSUE, czyli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A to wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów napsuł krwi związkowcom z "Solidarności".
- Jesteśmy tutaj (pod siedzibą TSUE w Luksemburgu - przyp. red.) jako reprezentacja! Ostrzegamy i dajemy wam czas do namysłu. Jeżeli nie, to podpalimy Europę, ale podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym idiotom, którzy dzisiaj decyzjami jednoosobowymi zamykają tysiące miejsc pracy i pozbawić chcą energii elektrycznej milionów Polaków – krzyczał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w trakcie demonstracji w Luksemburgu.
Dominik Kolorz: Będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej!
Przewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w swoim wystąpieniu pod siedzibą TSUE w Luksemburgu stanowczo zaznaczył, że będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej.
- Niech sobie za przeproszeniem w d**ę wsadzą te wszystkie swoje postanowienia, bo my ich respektować nie będziemy! Jesteśmy suwerennym krajem, jesteśmy niezależnym samorządnym związkiem zawodowym "Solidarność", który bezprawia, zakazów i nakazów nie znosił. Nie znosimy nakazów i zakazów i respektować ich nie będziemy! Będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej!- grzmiał Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność"
Luksemburg uzbrojony przed manifestacją
Zapowiedzi licznej demonstracji zrobiły na władzach Luksemburga takie wrażenie, że zdecydowały się na uzbrojenie terenu wokół siedziby TSUE. Postawiono zasieki, bariery z drutem kolczastym, metalowe bramy, których pilnowali uzbrojeni po zęby policjanci, prawie jak przed meczem piłkarskim z udziałem chuliganów jako publiczności. Na ulicach można było zobaczyć transportery opancerzone policji.
Górnicy z Knurowa i Szczygłowic wzięli udział w proteście
Trzynastu członków NSZZ "Solidarność" z KWK "Knurów-Szczygłowice" wzięło udział w proteście pod siedzibą TSUE oraz ambasadą Republiki Czeskiej w Luksemburgu. Zobacz zdjęcia z Luksemburga.