– Kieruje nami pragnienie dbałości o te wyjątkowe tragiczne wydarzenia historyczne. Wszyscy biegacze są bardzo zmęczeni i jednocześnie zadowoleni, że po raz 16 udało się osiągnąć cel - powiedział dla Twój Knurów, radny Marian Gruszka - inicjator biegu
6 grudnia 1981 roku w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego doszło do pacyfikacji kopalni "wujek" w Katowicach, gdzie doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Krwawy bilans akcji wojska i ZOMO to dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych.
Uroczystości pod pomnikiem Poległych Górników KWK "Wujek"
W poniedziałek, 13 września spod pomnika Poległych Górników KWK "Wujek" wuruszy XVI Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego. Bieg poprzedziła uroczysta msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie. Po uroczystościach mszalnych, uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, aby następnie udać pod pomnik Poległych Górników KWK „Wujek”, gdzie uczestnicy, goście oraz biegacze złożyli kwiaty oddając hołd poległym górnikom, którzy sprzeciwiali się ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce.
Grupa blisko 20 biegaczy dobiegło w sztafecie do grobu bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, pokonując ponad 300 kilometrów.
Knurów ma swój udział
Patronat honorowy nad wydarzeniem zainicjowanym przez radnego, Mariana Gruszkę objął prezydent gminy Knurów, Adam Rams. Jak czytamy na stronie Knurów - zawsze po drodze - inicjatywa biegu upamiętniającego poległych górników zrodziła się w Knurowie na spotkaniach parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.