Na terenie zakładu górniczego KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "KNURÓW" została zrealizowana nowoczesna inwestycja dotycząca budowy i uruchomienia trzech gazowych zestawów wysokosprawnej kogeneracji, służących do ekologicznego wykorzystania ujętego metanu. Warto zaznaczyć, że korzysta na tym nie tylko Jastrzębska Spółka Węglowa, a przede wszystkim środowisko, ponieważ dzięki efektywnemu wykorzystaniu metanu i powietrza wentylacyjnego niebezpieczeństwo wystąpienia zagrożeń metanowych w podziemiach zakładów górniczych oraz emisja gazów cieplarnianych znacząco się zmniejsza.
Ekologicznie i ekonomicznie...
Kolejnym pozytywnym aspektem jest fakt, iż dzięki tak nowatorskim rozwiązaniom efektywność energetyczna zakładu górniczego znacząco się poprawia, bowiem w dni robocze KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "KNURÓW" jest w stanie pokryć znaczną część zapotrzebowania w energię elektryczną z własnych źródeł, a w dni wolne od pracy dochodzi do 100 procent.
– Dzięki nowo oddanej inwestycji ruch Knurów w dni robocze będzie pokrywał znaczną część zapotrzebowania w energię elektryczną z własnych źródeł, w weekendy dochodzącą nawet do 100 procent. Energią tą zasilimy maszyny i urządzenia wydobywcze, maszyny wyciągowe, urządzenia zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz pozostałe urządzenia zarówno na powierzchni jak i na dole kopalni. Tym samym spadną koszty zakupu energii elektrycznej. Natomiast energia cieplna zostanie wykorzystana do produkcji chłodu w chłodziarkach absorpcyjnych w projektowanej centralnej stacji klimatyzacyjnej - relacjonuje Andrzej Szymała, główny inżynier inwestycji w KWK "Knurów-Szczygłowice" JSW SA.
Jak to wygląda w praktyce?
Ujmowany metan z wyrobisk KWK "Knurów-Szczygłowice" transportowany jest rurociągami na powierzchnię pod wpływem depresji wytwarzanej przez powierzchniową stacje odmetanowania. Ujęty gaz trafia do układów kogeneracyjnych i zasila silniki napędzające generatory, a te z kolei generują energię elektryczną i cieplną, która kierowana jest na potrzeby kopalni.
– Przedsięwzięcie obejmowało budowę i uruchomienie trzech gazowych zestawów wysokosprawnej kogeneracji opartych na silnikach Caterpillar CG260-16 o łącznej mocy 12 MW energii elektrycznej i 12 MW energii cieplnej. Jednostki te zasilane są gazem z odmetanowania kopalni (CMM) - wylicza Michał Olszówka, kierownik ds. projektów i realizacji dla Polski Południowej, Energia CAT
Spółka z Jastrzębia-Zdroju chce wykorzystywać do produkcji energii elektrycznej całość ujmowanego metanu, co przyniesie efekt ekonomiczny oraz ekologiczny.