Lepszy bilans nie pomógł. Piast Gliwice wraca z Mielca bez punktów w PKO BP Ekstraklasie

Na zakończenie 5. kolejki PKO BP Ekstraklasy Piast Gliwice uległ Stali Mielec na Podkarpaciu 0:2. Jest to pierwsza w tym sezonie porażka gliwiczan i pierwsze zwycięstwo mielczan.

Stal piast prof

W porównaniu do meczu z GKS Katowice (2:2) trener Aleksandar Vuković dokonał trzech zmian w pierwszym składzie. Zabrakło w nim tym razem Igora Drapińskiego, Damiana Kądziora, a także Fabiana Piaseckiego, natomiast od pierwszej minuty wyszli Tomáš Huk, Tihomir Kostadinov i Maciej Rosołek. Dla byłego piłkarza warszawskiej Legii był to pierwszy mecz w barwach Piasta w podstawowej jedenastce. Z powodu kontuzji natomiast wypadł Jorge Félix.

Przed meczem, który odbył się na Stadionie Miejskim w Mielcu, zarządzono minutę ciszy, aby uczcić zmarłego 18 sierpnia byłego piłkarza i trenera, w tym selekcjonera reprezentacji Polski, Franciszka Smudę. Popularny Franz bronił barw Piasta Gliwice w latach 1971-1974, a także trenował Stal Mielec od 1993 do 1995 r.

Sam mecz niestety nie obfitował w wiele ciekawych akcji. W 7. minucie dośrodkował Arkadiusz Pyrka, a pojedynek główkowy wygrał Patryk Dziczek, jednak strzelił tak, że Jakub Mądrzyk był to w stanie obronić. Tuż przed przerwą podobną sytuację miała Stal, ale tym razem to František Plach wygrał pojedynek z główkującym Ilją Szkurinem.

Druga połowa było nieco żwawsza. W 50. ładną akcją indywidualną popisał się Kądzior (wprowadzony w przerwie za Kostadinova), uderzając zza pola kornego prosto w Mądrzyka. W 56. zza szesnastki spróbował z kolei Grzegorz Tomasiewicz. W 79. minucie instynktem strzeleckim popisał się Szkurin, gdy przyjął prostopadłe podanie i po krótkim słupku nie dał szans Plachowi. Dwie minuty później najjaśniejszy w tym sezonie punkt Piasta spróbował ponownie, lecz tym razem niecelnie. W końcu w 84. minucie wynik ustalił rezerwowy Ravve Assayag, zdobywając swojego pierwszego gola w PKO BP Ekstraklasie.

Po tym spotkaniu Piast zajmuje 7. pozycję (awansował o jedną) z dorobkiem 8 punktów, a Stal wyszła ze strefy spadkowej kosztem Radomiaka i usadowiła się na miejscu 14., mając 4 oczka na swoim koncie. W starciu 6. kolejki gliwiczanie podejmą 24 sierpnia o 20:15 KGHM Zagłębie Lubin.

Gole: 79' Ilja Szkurin, 84' Ravve Assayag