Z czego powinny być uszyte firany do salonu?
Salon to miejsce reprezentacyjne i chciałoby się, by emanowało luksusem. W takim wypadku najlepszym wyborem będzie jedwab, jednak trzeba wziąć pod uwagę jego wysoką cenę. Ponadto firanki z jedwabiu wymagają specjalnego traktowania, zapewne nie obędzie się bez pralni.
Zamiast jedwabiu można postawić na szyfon lub organzę. Uszyte z tych tkanin firanki do salonu będą robiły wrażenie lekkich i zwiewnych.
Jeśli w salonie są duże okna, a zależy nam na zachowaniu prywatności, dobrym wyborem będzie woal. To tkanina, która dobrze przepuszcza światło, ale sama w sobie jest nieprzezroczysta i nawet przyłożenie twarzy do okna tego nie zmieni.
Firanki z bawełny lub mikrowłókna to najczęściej wybierane rozwiązanie do salonu. Powód? Bardzo duży wybór, stosunkowo niska cena i duża łatwość utrzymania w czystości. Można je prać w pralce i suszyć w pozycji pionowej. W praktyce sprowadza się to do wieszania firanek na oknie bezpośrednio po wyjęciu z pralki.
Wygląd firanki do salonu a styl wnętrza
Firany gładkie najlepiej sprawdzają się w salonach minimalistycznych i nowoczesnych. Także we wnętrzach modernistycznych mogą być jedną z opcji. Gładkie firanki do salonu to też propozycja do niedużych wnętrz, które trzeba optycznie powiększyć.
Firany ażurowe lub koronkowe wyglądem przypominają babcine serwetki i trzeba przyznać, że do dobry trop, szczególnie w przypadku koronek. Sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, vintage, shabby chic i boho.
Firanki z falbanami to bardzo dekoracyjna propozycja, która powinna zagościć w dużych salonach urządzonych w stylu glamour lub angielskim.
Firanki z motywami geometrycznymi to propozycja niemal uniwersalna. Pasują do salonów w stylu skandynawskim, francuskim, japońskim, ale też industrialnym i nowoczesnym.
Jak dobrać kolor firan do salonu?
Białe firanki to klasyka i rozwiązanie, które trzeba uznać za uniwersalne. Sprawdzi się we wszystkich wnętrzach niezależnie od stylu i kolorystyki. Biel postrzegana jest jako synonim czystości. Białe firanki mają być dowodem na wysoką skuteczność pani domu i jej dbałości o domowe gniazdko.
Jednak białe firanki coraz częściej muszą ustępować miejsca kolorowym. Wynika to nie tylko z ekstrawagancji (właściwie już coraz mniej), ale i zmieniającej się mody. Jeszcze sto lat temu nikt nie ośmieliłby się spać w kolorowej pościeli. Dziś to norma i podobnie dzieje się w przypadku firanek.
Najczęściej biel ustępuje jasnym barwom: rozbielonym odcieniom beżu, pasteli i écru. Jednak w przypadku kolorowych firanek trzeba pamiętać, iż zasłony muszą do nich pasować pod względem kolorystycznym. Mało tego, dekoratorzy wnętrz są zgodni, że zasłony powinny być o kilka tonów ciemniejsze. Nigdy nie wiesza się kolorowych firanek przy białych zasłonach, bo okno zrobi wrażenie ciemnego.
Firany w mocnych, nasyconych barwach, widuje się we wnętrzach urządzonych w duchu awangardy, która nie zna granic ni kordonów. To propozycja, która sprawdzi się też we wnętrzach urządzonych w stylu o bardzo określonej kolorystyce. Np. w japońskim salonie mogą zawisnąć czerwone firanki, w skandynawskim żółte, a w marynistycznym turkusowe.
Źródło: https://alena-firany.pl/firany-do-salonu.html