W nowym obiekcie uczniowie będą mogli w atrakcyjny sposób nauczyć się, jak dbać o środowisko czy porozmawiać ze specjalistami o świecie, w którym żyją. To będzie nie tylko nauka, ale także sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu.
- Centrum Edukacji Ekologicznej zostało utworzone przez miejską spółkę Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów (PZO) w wyjątkowej lokalizacji. Mieści się przy ul. Rybnickiej 199A – na obszarze, który przed laty był kojarzony przez gliwiczan wyłącznie ze składowiskiem odpadów komunalnych. Dzięki licznym inwestycjom sporo się w tym miejscu zmieniło, m.in. wybudowano oczyszczalnię odcieków składowiskowych oraz zmodernizowano kompostownię, w której wytwarzany jest dobrej jakości polepszacz glebowy Vita Granum Gliwice. W pobliżu CEE funkcjonuje cieszący się dużą popularnością Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i punkt Drugie Życie Rzeczy. Nowa placówka świetnie uzupełni cały kompleks – przekonują władze miasta.
Na odwiedzających czekać będzie multimedialna wystawa, ekoprojekcje filmowe, ścieżki edukacyjne…a nawet spacer po dachu. Dla najmłodszych przygotowano interaktywne gry, animacje oraz infografik z ciekawostkami przedstawianymi przez przyjaznego robocika śMietka.
Ale to nie wszystko! Zwiedzający dowiedzą się też m.in., gdzie trafiają nasze odpady i jak można je powtórnie wykorzystać. Z tarasu widokowego będą mogli obejrzeć teren instalacji przetwarzania odpadów. Na terenie CEE znajdzie się także „minizoo” z owcami, najmniejszymi kucami świata, „świętymi krowami” zebu oraz strusiami emu.
- Dzieciom z pewnością spodoba się zadaszony plac zabaw – można m.in. zagrać w piłkarzyki, cymbergaja, powspinać się na ściance wspinaczkowej, rozegrać mecz tenisa stołowego czy koszykówki. Pod chmurką czekają: amfiteatr, bujaki w kształcie zwierzaków, śMietkowy tunel, bulle oraz szachownica XXL – zachęcają urzędnicy.
Nowy obiekt będzie dostępny dla zwiedzających od 30 października do 4 listopada, w ramach Tygodnia Otwartego. Wyznaczono dwie tury zwiedzania każdego dnia (z wyjątkiem środy 1 listopada): o godz. 10.00 i 13.00. Konieczna jest wcześniejsza proszą rezerwacja pod nr tel. 532 561 728 lub adresem e-mail: cee@pzogliwice.pl.