Jastrzębska Spółka Węglowa ma nowy, perspektywiczny finansowy plan. O co chodzi?

Nowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tomasz Cudny poinformował o nowym, perspektywicznym finansowym planie spółki.

JSW siedziba

Perspektywiczny plan JSW SA

Największa spółka produkująca węgiel koksowy w Polsce ma nowy, perspektywiczny plan finansowy. Spółka z Jastrzębia-Zdroju przede wszystkim chce spłacić zobowiązania finansowe podmiotom, które udzieliły finansowego wsparcia w okresie pandemii COVID-19. Prezes zarządu JSW, Tomasz Cudny poinformował, że spółka w pierwszej kolejności chciałaby uregulować finansowe zadłużenie wobec Polskiego Funduszu Rozwoju, który w grudniu ubiegłego roku udzielił wsparcia finansowego dla spółki z Jastrzębia-Zdroju, w wysokości 173,6 mln złotych. Pieniądze uzyskane z PFR miały finansować bieżącą działalności operacyjną Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w okresie pandemii koronawirusa.

Spółka chce odbudować fundusz stabilizacyjny JSW

Prezes, Tomasz Cudny zapowiedział, że w momencie, gdy nie pojawią się żadne zdarzenia nadzwyczajne, które zwiększą bieżące wydatki operacyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a zobowiązania finansowe zostaną spłacone, to w 2022 roku spółka będzie mogła myśleć o odbudowie wewnętrznego funduszu stabilizacyjnego. Warto przypomnieć, że fundusz stabilizacyjny JSW ma być stabilizacją płynności finansowej spółki podczas gorszych czasów działalności spółki, które wymagają dużych nakładów finansowych na bieżącą działalność.

Zarząd JSW ma powód do radości!

Nowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tomasz Cudny ma powód do radości, bowiem Polski Fundusz Rozwoju pozytywnie odniósł się do wniosku JSW o umorzenie pożyczki preferencyjnej otrzymanej w grudniu ubiegłego roku ustalając, iż 89 mln 175 tys. złotych z pożyczonych 173,6 mln złotych zostanie umorzone. Oznacza to, że Jastrzębska Spółka Węglowa do 30 września 2024 roku będzie musiała zwrócić PFR tylko 84 mln 425 tys. złotych, co uszczegóławia, iż dług zmalał o 51,36 procent.