Wiosna i lato pod znakiem przyrody - odkryj miejskie parki, Beskid Śląski i nie tylko
Ciepłe miesiące to idealny czas na korzystanie z uroków natury. Na Śląsku nie brakuje miejsc, w których można odpocząć od miejskiego rytmu życia. Wiele z nich znajduje w niedalekiej odległości od największych miast, więc możesz się tam dostać nie tracąc czasu na wielogodzinny dojazd.
Wiosenna zieleń, kwitnące i pachnące krzewy, coraz bardziej wyraziste kolory i pobudzające promienie jeszcze wcale nie upalnego słońca. Takie okoliczności zachęcają i motywują do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nawet jeśli nie masz czasu na podróże, centrum Aglomeracji Górnośląskiej oferuje co najmniej kilka parków, w których w miłych okolicznościach spędzisz fantastyczny czas wśród drzew. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Park Śląski. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie, zajmujący powierzchnię ponad 530 ha. Choć terytorialnie w całości położony jest w granicach Chorzowa, to od centrum Katowic oddalony jest o ok. 4 km. Jego teren obejmuje między innymi Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe miasteczko Legendia, Planetarium oraz Stadion Śląski. Zdecydowaną większość parku stanowi teren parkowo - leśny, który doskonale nadaje się do uprawianie wszelkiego rodzaju sportu oraz rekreacji.
Latem, kiedy dni są dłuższe i pogoda rzadziej zawodzi, odwiedź któryś ze szlaków górskich Beskidu Śląskiego. Skrzyczne, Barania Góra, Równica, Klimczok i Czantoria to tylko niektóre z wielu gór, na które możesz się wybrać. Pamiętaj, że mimo relatywnie mało wymagającej ścieżki, wycieczka będzie wymagała odpowiedniego przygotowania. Buty turystyczne (żeby uniknąć obtarć dobrze jest włożyć też skarpety outdoor), kurtka przeciwdeszczowa, nakrycie głowy i telefon to elementy, których nie może zabraknąć w Twoim wyposażeniu, nawet jeśli wybierasz się w łagodne góry.
Jesień i zima w miejskich klimatach
Jesień to świetny moment roku, żeby zgłębić ofertę śląskich instytucji kulturalnych, których wysoki poziom i jakość są doceniane na całym świecie. Sezon rozpoczyna się zazwyczaj w połowie września lub z początkiem października, ale o bilety na najciekawsze wydarzenia warto zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. NOSPR, Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Muzeum Śląskie. Emocje i doznania artystyczne z najwyższej półki gwarantowane, a wszystko w otoczeniu i obecności niezwykłej architektury wybitnych projektantów.
Zima, a zwłaszcza jej początek, wprowadza większość z nas w nostalgiczny nastrój. Chcąc wprowadzić się w wyjątkowy nastrój, możesz odwiedzić jarmark świąteczny organizowany na Nikiszowcu. Ta zabytkowa górnicza dzielnica Katowic jest jednym z głównych symboli Górnego Śląska. Zgłębiając jego historię, z pewnością zainteresujesz się historią Śląska również w szerszym kontekście.
Nie tylko kopalnie
Jak widzisz, Śląsk oferuje znacznie więcej niż tylko robotnicze osiedla i górnicze zabytki. Odwiedzając ten region Polski, niezależnie od pory roku i pogody znajdziesz ciekawą propozycję aktywności, która pomoże zbudować niezapomniane wspomnienia z wyjazdu!