Odwołany starosta, futurystyczne centrum przesiadkowe i knurowski plac 700-lecia. TOP 10 wydarzeń w Gliwicach i powiecie w 2022 roku

Kończący się rok 2022 obfitował w przełomowe dla Gliwic i całego powiatu gliwickiego wydarzenia. Czas zebrać w jednym miejscu najważniejsze wydarzenia tego roku i zastanowić się, co przyniesie nam 2023 rok.

Centrum przesiadkowe gliwice

Nowy człowiek na szczycie starostwa

Starosta gliwicki był i się zmył. Waldemar Dombek pełnił te funkcję przez 4 lata. Rok przed zakończeniem kadencji musiał jednak zrezygnować. Wnioskowali o to powiatowi radni, którzy staroście zarzucali niekompetencję i ogólną niegospodarność. Konkrety? Niezrealizowanie uchwały zagospodarowania działki w Sośnicowicach, co skutkowało karą (2 300 000 zł). Dalej wydatkowanie publicznych pieniędzy na badania, opinie, ekspertyzy czy wyceny, które nie są realizowane.

- Od początku kadencji działania zarządu rozmijają się z oczekiwaniami radnych, brak jest konsultacji w sprawach istotnych, a dawanie obietnic bez pokrycia to sztandarowy sposób sprawowania władzy. Taka działalność spowodowała utratę zaufania radnych wobec zarządu, a jego dalsze funkcjonowanie w obecnym składzie jest niemożliwe, wręcz szkodliwe dla przyszłości Powiatu Gliwickiego – napisali we wniosku radni Jolanta Leśniowska, Włodzimierz Gwiżdż, Józef Kruczek, Tomasz Kowol, Małgorzata Szymańska i Mirosław Marcol.

Dombek został odwołany 27 października 2022 roku. Jego miejsce zajął Włodzimierz Gwiżdż, emerytowany górnik kopalni Knurów Szczygłowice.

Centrum Przesiadkowe, czyli Zachodnia Brama Metropolii

Na tę inwestycje mieszkańcy Gliwic i całego regionu czekali przez ostatnie lata. Centrum Przesiadkowe ruszyło 3 grudnia. Od tego dnia zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy, który objął zmiany w funkcjonowaniu 50 linii kursujących. Centrum połączyło transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich i regionalnych.

W trakcie budowy zmodernizowano m.in. istniejący tunel podziemny, który łączy gliwicki dworzec PKP z ulicami Składową i Tarnogórską. Dobudowano do niego stylistycznie spójną podkreśloną pasmami LED odnogę, wyprowadzającą podróżnych schodami, ruchomymi chodnikami lub przeszkloną windą do trzech stref naziemnych Centrum Przesiadkowego. Przy obiekcie wybudowano zamykany boks na 10 jednośladów, wiatę na 24 rowery i stację naprawczą, autobusowej z licznymi stanowiskami dla przegubowców Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) i pojazdów przewoźników prywatnych oraz obsługi pasażerskiej.

Na parterze budynku głównego stworzono m.in.: punkt obsługi podróżnych korzystających z usług ZTM, komfortową poczekalnię z siedziskami, stolikami i multimedialną tablicą wyświetlającą rozkłady jazdy, strefę toalet, a także pomieszczenia socjalne. Kolejną poczekalnię, która znajduje się piętro wyżej, wyposażono w słupkowe ładowarki urządzeń elektronicznych (z gniazdem 230 V, gniazdami USB oraz ładowarką indukcyjną). Na tej kondygnacji powstały też 4 pomieszczenia pod komercyjne usługi np. lokale gastronomiczne oraz wydzielono zamkniętą strefa wypoczynku dla kierowców linii dalekobieżnych.

Knurowski plac 700-lecia na sprzedaż?

Mieszkańcy Knurowa od kilku tygodni wywieszają w mieście banery informujące o tym, że nie zgadzają się na sprzedaż placu 700-lecia, położonego w rejonie Osiedla Wojska Polskiego. Ostatecznie urząd nie zdecydował się na sprzedaż, ale w połowie listopada 2022 roku zaprezentował koncepcję zagospodarowania tego terenu. Powstaną tam budynki wielomieszkaniowe oraz tereny zielone. Będą miejsca do wypoczynku i rekreacji.

- Ludzie wiążą swoje życie i swoją przyszłość z miastem. Dlatego powstanie nowe 9 budynków mieszkalnych na placu 700-lecia. To nie będzie jednak betonoza, bo będą skwerki, zbiornik retencyjny z mostkiem i teren rekreacji - mówił Adam Rams, prezydent Knurowa.

Knurowianka z międzynarodowym sukcesem

Jadwiga Janowska jest znana w całej Europie. Jej zdjęcia trafiły na wystawę w Rzymie, Amsterdamie i Veronie.

Jadwiga Janowska jest laureatką prestiżowej nagrody imienia Jana Sawki na festiwalu Fama. Prace artystki prezentowane były w zagranicznych i krajowych magazynach takich jak Contemporary Lynx , K Mag, The Lavender czy Ultramaryna.

Twórczość Jadwigi Janowskiej została dostrzeżona, a zarazem doceniona przez organizatorów największych europejskich wystaw fotograficznych. Niezwykłe prace artystki z kategorii fotografii portretowej zostały udostępnione do podziwiania w galerii sztuki współczesnej LoosenART w centrum Rzymu.

Fotografka z Knurowa w swojej twórczości fotograficznej pochyliła się nad lokalnymi wydarzeniami z dnia 31 sierpnia 1939 roku (Prowokacja Gliwicka). To właśnie w nawiązaniu do tych wydarzeń powstał projekt False Flag. Zdjęcia przedstawiające gliwicką radiostację były pokazywane we Włoszech podczas Grenze Arsenali Fotografici oraz na Rybnickim Festiwalu Fotografii.
Zdjęcia portretowe wykonane przez Jadwigę Janowską zostały zamieszczone w książce Fresh Eyes, przedstawiającej twórczość najlepiej zapowiadających się fotografów w Europie.

Drzewa na gliwickim rynku. Nareszcie

W 2022 roku Zakończyła się zielona metamorfoza gliwickiego rynku. Na starówce pojawiło się w sumie 11 platanów klonolistnych. Są też tulipany, czosnki ozdobne, cisy, róże i hortensje. Rewitalizacja rynku potrwała cztery miesiące i zakończyła się przed deklarowanym terminem.

- Po raz pierwszy do sadzenia drzew wykorzystaliśmy system antykompresyjny, który zapewni platanom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie. Drzewa pojawiły się na trzech pierzejach Rynku. W czwartej - od strony wejścia do Ratusza - ze względu na gęstą sieć uzbrojenia podziemnego można było jedynie nasadzić tzw. zieleń niską. Kompozycje z krzewów i bylin okalają także każde z drzew. Zamontowano także nowe ławki i kilkanaście stojaków na rowery - informuje Jadwiga Stiborska-Jagiełło z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Medyczna rewolucja, a pionierem - szpital w Knurowie.

W 2022 roku szpital w Knurowie wszedł w posiadanie technologii, która pozwala zadbać o zdrowie ciężarnej i jej dziecka bez konieczności osobistej wizyty na badaniach w szpitalu. Pozwalają na to domowe aparaty KTG. Mogą być one podłączone do całodobowego monitoringu, gdzie lekarze specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa oraz położne są dostępni 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

- Pacjentka łączy się za pomocą specjalnej aplikacji. W 30 minut mamy interpretacje zapisów, dzięki czemu zawsze można w stanie zagrożenia przyjechać do szpitala. Szpital otrzymał 4 aparaty KTG wraz z dostępnymi aplikacjami - informuje knurowska lecznica.

Ksiądz w Knurowie uczy życia seksualnego w małżeństwie. Koszt? 250 złotych

Parafia pw. św. Cyryla i Metodego w Knurowie ogłosiła nabór na rekolekcje dotyczące życia seksualnego w małżeństwie. Zajęcia ma prowadzić ksiądz. Cena? Jedyne 250 złotych od pary.

Organizatorem rekolekcji jest Szkoła Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego. Jak czytamy, są to rekolekcje wyjątkowe. Dlaczego?

- Bo przełamują tabu tematu tak ważnego dla każdego małżeństwa (...) W przystępny sposób wyjaśnia naukę kościoła w tym trudnym obszarze, odkłamując tym samym wiele nieprawdziwych opinii. Pokazuje jak wejść w proces coraz piękniejszego przeżywania małżeńskiego życia intymnego - przekonują organizatorzy rekolekcji.

Waldemar Fornalik zwolniony z Piasta

Kolejne ważne wydarzenie z 2022 roku. Waldemar Fornalik przestał być trenerem Piasta Gliwice. Były selekcjoner polskiej kadry wraz z klubem z Gliwic zdobył mistrzostwo Polski w 2019 roku i trzecie miejsce rok później. To dzięki niemu Piast świętował największe sukcesy w niedługiej historii klubu. Zastąpił go Aleksandar Vukovic.

Dom Tekstylny Weichmanna na liście UNESCO?

Górny Śląsk ma szansę na drugi obiekt na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tarnogórskich zabytków przemysłowych może wkrótce dołączyć skarb architektury modernistycznej: Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach. Procedura jest w toku.

- To wielka szansa na promocję górnośląskiej architektury i całego Górnego Śląska. Ten budynek jest wyjątkowy i zasługuje na opowiedzenie o nim światu. Od niego zaczęła się awangarda w międzywojennej architekturze w Europie – podkreśla dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny, historyk i krytyk architektury z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Zmarła najstarsza Polka. Na pogrzeb przyjechał premier

W 2022 roku pożegnaliśmy też Teklę Juniewicz. Najstarsza Polka mieszkała w Gliwicach przez ostatnie 70 lat. Zmarła w wieku 116 lat. Na jej pogrzeb przyjechał nawet premier Mateusz Morawiecki.