Na początku warto zaznaczyć, że wyniki badania opierają się w głównej mierze na doświadczeniu własnym i obserwacji ankietowanych. Nie mniej jednak znalazło się również dużo osób, które wskazały, iż o ich poczuciu bezpieczeństwa świadczy, to co przeczytają w lokalnej prasie i na portalach społecznościowych. Ponad pięćdziesiąt procent ankietowanych mieszkańców ocenia, że czuje się bezpiecznie na terenie naszego miasta, natomiast trzydzieści procent wskazuje, iż nie czują się bezpiecznie. Większość mieszkańców nie odczuwa różnicy w poczuciu bezpieczeństwa w okresie przed i po pandemii.
Czego obawiają się mieszkańcy Knurowa?
Znaczna część internatów jako główne zagrożenie wskazuje niszczenie mienia przez wandali, zaczepki ze strony agresywnej grupy osób, agresję pijanych osób, bójki i pobicia, czy kradzieże i włamania. Za najmniej bezpieczne miejsca zlokalizowane na terenie naszego miasta, internauci wskazali małe, lokalne uliczki oraz park. Czynniki wpływające na poprawę bezpieczeństwa w ocenie ankietowanych wpływają oświetlone ulice, monitoring miejsc publicznych, pora dnia oraz częstotliwość patroli policji oraz straży miejskiej.
Przestępstwa w Knurowie? Poczucie bezpieczeństwa
Jak oceniono policję oraz straż miejską
Ankietowani mieszkańcy Knurowa zostali zapytani o ocenę pracy policji oraz straży miejskiej. Policja w porównaniu do Straży Miejskiej w Knurowie w ocenie mieszkańców wypadła znacznie lepiej. Ponad 70 procent ankietowanych uważa, że funkcjonariusze straży miejskiej nie są odpowiednio przygotowani do wykonywania swoich zadań oraz nie podejmują szybko interwencji na telefoniczne wezwanie.
W ankiecie wzięło udział 127 osób.