Na wstępie warto zaznaczyć, że na podstawie obowiązującego prawa na drogach zlokalizowanych na terenie zabudowy dopuszcza się wyznaczenie pasów ruchu dla rowerów o szerokości nie mniejszej niż 1.5 m i nie większej niż 2 m, przy czym dopuszcza się jej zwiększenie w obrębie skrzyżowania do 3 metrów.
- Nie mniej niż 1.5 m - w momencie, gdy ścieżka jest jednokierunkowa
- Nie mniej niż 2.0 m - w momencie, gdy ścieżka jest dwukierunkowa
Co mówią przepisy ruchu drogowego?
Paragraf 43 mówi o tym, że ścieżka rowerowa powinna być oddalona od drogi minimum o 1 metr - np. pasem zieleni. Odstęp ścieżki rowerowej od jezdni ma zapobiegać ewentualnemu wpadnięciu rowerzysty lub pieszego pod samochód, w momencie zasłabnięcia czy zachwiania.
Jeden z czytelników postanowił za pośrednictwem naszej strony zadać pytanie - Kto z korzystających rowerzystów jest pewien, że w chwili, gdy obok przejedzie tir z naczepą utrzyma tor jazdy bez ew. zachwiania. – Gdy było robione zdjęcie z autobusem obok , nawet kierowca autobusu zwolnił , a stałem w dozwolonym miejscu - dodał.
Warto dodać, że zdjęcie było robione w momencie, gdy obowiązywał ruch był wahadłowy, a autobus prawie najeżdża na ścieżkę rowerową. – Co będzie jak na jezdni będą mijać się autobus z tirem? - dodaje czytelnik