W Gliwicach powstaną nowoczesne 100 metrowe wieżowce! Zobaczcie szczegóły

Poza Warszawą to właśnie Katowice są miastem, w którym znajduje się najwięcej wieżowców. W ostatnich latach ich liczba dodatkowo wzrosła. Tymczasem w górę chcą rosnąć również pobliskie Gliwice.

Google Maps
Teren po hucie gliwice

100-metrowe wieżowce w centrum Gliwic

W grudniu 2021 r. Rada Miasta Gliwice jednogłośnie przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego tereny po dawnej hucie 1 Maja. W minionych latach prywatny inwestor planował wybudować tam ogromne centrum handlowe, które miało rywalizować z Silesia City Center. Przedsięwzięcie jednak nie doszło do skutku, a firma upadła, natomiast w centrum Gliwic pozostał pusty plac o wielkości zbliżonej do tamtejszej starówki.

Jak podaje portal 24Gliwice.pl, decyzją radnych pohutniczy teren o powierzchni 13,2 ha będzie mógł zmienić się w nowoczesną dzielnicę z biurowcami, apartamentowcami i obiektami handlowymi. Przyjęty plan zagospodarowania dopuszcza budowę w tym miejscu aż czterech 100-metrowych wieżowców, jednego 80-metrowego oraz kolejnych czterech 60-metrowych. Początkowo zamierzano umożliwić budowę maksymalnie 45-metrowych obiektów, jednak na etapie dalszych prac nad planem postanowiono zmienić te założenia.

Do inwestycji na terenie huty przygotowuje się katowicka firma DL Invest Group. Przy ul. Piwnej ma powstać kompleks biurowy DL Prime o powierzchni 19 tys. mkw utrzymany w podobnej stylistyce, co DL Tower przy ul. Korfantego w Katowicach i DL Piano przy al. Roździeńskiego. Przed świętami inwestor pochwalił się, że komercjalizacja obiektu osiągnęła już 80 proc. Kompleks ma zostać oddany do użytku w IV kwartale przyszłego roku.

- Podaż nowoczesnych powierzchni biurowych w Gliwicach jest ograniczona. DL Prime to nasza trzecia inwestycja na gliwickim rynku powierzchni komercyjnych i widzimy kształtujący się popyt na nowoczesne rozwiązania lokalowe - powiedział Dominik Leszczyński, CEO DL Invest Group. - W kompleksie znajdą się wszelkie niezbędne dla sprawnego funkcjonowania punkty i udogodnienia, a wśród nich przedszkole, żłobek, punkty gastronomiczne, piekarnia, drogeria i inne punkty handlowe. Do tego należy także dodać klub fitness, strefę wypoczynkową i przestrzeń coworkingową - dodaje.

Na razie nie ma drapaczy chmur w krajobrazie Gliwic

Obecnie najwyższą budowlą w Gliwicach jest zabytkowa Radiostacja - drewniana wieża o wysokości 111 metrów. Z kolei najwyższym budynkiem jest kościół św. Bartłomieja. Na początku lat 50. XX wieku w mieście rozpoczęto budowę 20-kondygnacyjnego wieżowca w stylu socrealizmu dla Biura Projektów Budownictwa Hutniczego, czyli dzisiejszego Biprohutu. Ostatecznie zamiast drapacza chmur powstał pawilon Gliwickiego Centrum Handlu. W latach 70. Powszechna Spółdzielnia Spożywców Społem wybudowała obok 9-kondygnacyjny budynek usługowy, ale z powodu braku funduszy nie ukończono robót. W 2004 r. „Szkieletora” przy ul. Zwycięstwa kupił Orlen, który zaprezentował wizualizacje przebudowanego obiektu, lecz firma nigdy nie przystąpiła do ich realizacji. Gmach dokończono dopiero w latach 2013-2016, gdy trafił w ręce spółki zależnej od gliwickiego dewelopera, firmy Radan.