"Za" byli mieszkańcy i policja
- Ten projekt jest odpowiedzią na prośby mieszkańców, poparte przez radę dzielnicy i przez policję. To efekt szerokich konsultacji – mówił radny Adam Michczyński, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska referując podczas czwartkowej (13 lipca) sesji gliwickiej rady miasta prace nad projektem uchwały.
Jak podkreślił, już w zeszłym roku do rady trafił list od mieszkańców starówki, skarżących się na notoryczne zakłócanie ciszy nocnej przez osoby opuszczające zamykane restauracje i puby, które kupowały alkohol w znajdującym się na terenie starówki sklepie całodobowym. Taką ocenę sytuacji przedstawili również przedstawiciele mieszkańców starówki, którzy w grudniu pojawili się na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska. To właśnie oni zaproponowali, by ograniczyć godziny nocnego handlu alkoholem w sklepach na terenie starówki, począwszy od godz. 22. W kwietniu posiedzenie tejże komisji odbyło się na jednym z miejskich komisariatów i przy tej okazji jego komendant poinformował, że z podobnym wnioskiem on także występował do władz miasta już w zeszłym roku.
Od kiedy prohibicja? Za późno, czy w sam raz?
Projekt uchwały o ograniczeniu sprzedaży napojów alkoholowych „przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży” we wszystkich punktach handlowych prowadzących ich sprzedaż w śródmieściu między godziną 23 a 6 rano poparło 20 z 24 głosujących radnych (2 było przeciwnych, 2 wstrzymało się od głosu). Nieliczne zastrzeżenia dotyczyły przede wszystkim tego, że – zdaniem części radnych – nocna prohibicja powinna się zaczynać wcześniej tj. o godzinie 22.
Przyjęta uchwała czekać teraz będzie na publikację w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i dopiero wtedy (o ile prawnicy wojewody nie dopatrzą się w niej jakiś nieprawidłowości) będzie mogła wejść w życie. Wprowadzone w Gliwicach regulacje nie są jednak niczym nadzwyczajnym. w Katowicach pierwsze ograniczenie dotyczące nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone już w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach podobne regulacje obejmowały: Szopienice-Burowiec i Załęże (od lutego 2021 r.) oraz Dąbrówkę Małą i Bogucice (od lipca 2022 r.). Nocnej prohibicji nie wprowadzono natomiast na Giszowcu i Zawodziu, gdyż tamtejsi mieszkańcy w konsultacjach zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko takiemu rozwiązaniu.
Może Cię zainteresować: