W trakcie prac przed dworcem PKP odkryto nieznany obiekt. Oględziny przeprowadził archeolog

Przed budynkiem dworca PKP w Gliwicach w trakcie przebudowy wykonawcy po demontażu płyt natrafili na wejście do nieznanego dotąd obiektu. Zarząd Dróg Miejskich zlecił oględziny archeologiczne. Okazało się, że obiekt pochodzi z okresu powojennego.

Jan Pająk, były gliwicki radny 31 grudnia poinformował o nietypowym znalezisku dokonanym przed budynkiem dworca PKP w Gliwicach. W trakcie demontażu nawierzchni z płyt betonowych odkryto wejście do nieznanego dotąd tunelu.

- Początkowo wspomniano mi, że to było w ubiegłym roku, ale po kilku godzinach otrzymałem emaila "Tak ma Pan rację..." - wyjaśnił w mediach społecznościowych Jan Pająk. - Jest potwierdzenie, że odkryto wejście, prace po stronie wykonawcy są wstrzymane - dodał.

Były radny zaznaczył, że służby archeologiczne miały podjąć się prac na początku stycznia 2023 roku.

Obiekt został zidentyfikowany

Jak wyjaśnia rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach oględziny na miejscu przeprowadził archeolog. Udało się ustalić, że to szczelina przeciwlotnicza pochodząca z okresu powojennego.

- Zgodnie z procedurami, nasza jednostka wystąpiła do Centrum Ratownictwa Gliwice w celu identyfikacji obiektu. Szczegółowe informacje przekazywać będziemy po zakończeniu formalności – powiedziała dla portalu 24gliwice Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Jadwiga Jagiełło-Stiborska dodała, że prace w obrębie znaleziska zostały wstrzymane, w pozostałych miejscach przebiegają bez opóźnień.

To nie pierwsze znalezisko w trakcie przebudowy

W 2021 roku przed dworcem na terenie zlokalizowanym nieopodal ulicy Okopowej, odkryto żelbetowy schron przeciwlotniczy. Dzięki oględzinom specjalistów udało się wówczas ustalić, że obiekt pochodzi z okresu powojennego - W ubiegłym roku przed dworcem PKP odkryto wejście do schronu - informował o tym Jan Pająk.

Schron wykonano z konstrukcji betonowo – ceglanej, w części głównej, mierzył około 80 m długości. Zarówno wejście jak i wyjście zakończone były schodami. Obiekt znajdował się wyłącznie w obszarze placu przed dworcem PKP i nie miał połączenia z żadnymi innymi konstrukcjami podziemnymi. Schron po uzyskaniu zgody przez ZDM został rozebrany.